Projektid

Projekt ENTER: Sünnitusabi ja nõustamise võrgustiku arendamine Eesti-Läti piiriregioonis

ENTER projekt tähistab olulist sammu sünnitusabi valdkonna arengus Lätis, pakkudes tulevastele lapsevanematele võimalust saada taskukohasemat ja kvaliteetsemat teenust. Selle fookuses on mitteinvasiivne sünnieelne sõeluuring (NIPT). ENTER projekti raames on neli organisatsiooni – Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS Eestis ning Läti kliinikud GenEra, “Ģimenes sirds” ja Dubultu – ühendanud jõud, et pakkuda kvaliteetset sünnieelset abi ja nõustamist, kasutades kaasaegseid geeni- ja digitehnoloogiaid.

EESMÄRGID: Projekti peamiseks eesmärgiks on kaasaegse digitaalse andmevahetuse ja veebipõhise nõustamissüsteemi loomine ning selle tõhususe valideerimine 300 patsienti hõlmava uuringu kaudu.
Kasutades ära juba olemasolevat Eesti NIPT-teenust (NIPTIFY), soovitakse ENTER projekti kaudu toetada tervishoiuteenuse pakkujaid Vidzeme, Pierīga ja teistes Eesti-Läti piiriülestes piirkondades, parandades seeläbi sünnitusabi kvaliteeti ja jätkusuutlikkust. Igal aastal sünnib Lätis ligikaudu 20 000 last, kellest 15% vajab loote geneetiliste kromosomaalsete haiguse riskide tõttu NIPT-d. Seetõttu on geneetiliste haiguste skriiningu ja diagnostika juurdepääsetavus ja taskukohasus kriitilise tähtsusega.

Praegu piiravad nende oluliste tervishoiuteenuste juurdepääsu kõrged testide kulud ja kliinikutes puuduv tõlgendamise ekspertiis. Koostöö Eesti Tervisetehnoloogiate Arenduskeskusega, mis on edukalt rakendanud NIPTIFY-i testi, lubab Läti kliinikutele pakkuda olulist tuge. Oma ekspertiisi jagamise kaudu saavad erakliinikud pakkuda geneetilise testi teenuseid ilma igas piirkonnas eraldi kompetentse loomata. ENTER näeb ette praeguste struktuuride muutmist Läti sünnituseelse abi ja nõustamise valdkonnas, parandades seeläbi teenuste kvaliteeti ja suurendades juurdepääsetavust digitaalsete, geneetiliste ja kliiniliste pädevuste integreerimise kaudu.

EELARVE: Projekti kogumaksumus on 607 700 eurot, millest 80% rahastatakse Eesti-Läti programmist 2021-2027.

PERIOOD: Projekti viiakse ellu perioodil 01.10 2023 – 30.09.2026.

Täpsemalt saab lugeda Interreg VI-A Eesti-Läti programmi 2021-2027 kohta siit.

Projekt NOVAFERT: Uued edusammud viljakuse ravis Lätis ja Eestis

NOVAFERT tegeleb oluliste demograafiliste väljakutsetega Eestis ja Lätis, kus madal sündimus ja kõrge viljatuse määr ohustavad rahvastiku jätkusuutlikkust. Ligikaudu iga kuues paar kogeb tahtmatut lastetust, mistõttu keskendub projekt viljatuse meditsiiniliste lahenduste arendamisele – eelkõige kunstlike viljastamistehnoloogiate (ART) kaudu, mis on osutunud edukaks sündimuse suurendamisel Põhjamaades. Kuigi ART on Baltikumis kättesaadav, on selle kasutamine endiselt piiratud: Lätis moodustavad ART abil sündinud lapsed vaid 2,5% ja Eestis 6% aastasest sündide koguarvust.

NOVAFERTi eesmärk on välja töötada kaks uuenduslikku geneetilist testi, et tuvastada naiste ja meeste viljatusega seotud geneetilisi tegureid. Testid keskenduvad keerukatele viljatusprobleemidele, nagu enneaegne munasarjade puudulikkus (Premature Ovarian Insufficiency, POI) ja mehe viljatus (Severe Male Infertility, SMI), mis mõjutavad hinnanguliselt 6% paljunemisvõimelises eas inimesi Eestis ja Lätis.

Need molekulaardiagnostilised testid suudavad avastada laias valikus geneetilisi mutatsioone, alates üksikute geenide muutustest kuni suuremate kromosomaalsete kõrvalekalleteni. See pakub olulist teavet isikupärastatud ravi ja pereplaneerimise võimaluste jaoks. Samuti avavad testid võimaluse geneetiliseks nõustamiseks, aidates mõista pärilikkuse mustreid ja järeltulijate riske ning aidates langetada teadlikke pere loomise otsuseid.

Projekt on oluline samm demograafiliste probleemide lahendamisel, pakkudes viljatusprobleemidega paaridele paremaid võimalusi vanemateks saada. Lisaks loob NOVAFERT koostöös Celvia CC AS-i ja Riia Stradiņši Ülikooliga aluse jätkuvaks koostööks meditsiinilise geneetika uurimisel EstLat-i piiriüleses piirkonnas.

EELARVEProjekti kogueelarve on 590 237,50 eurot, millest 80% tuleb Eesti-Läti programmi 2021–2027 rahastusest.

PERIOODProjekt kestab 1. septembrist 2024 kuni 31. augustini 2027.

Täpsemalt saab lugeda Interreg VI-A Eesti-Läti programmi 2021-2027 kohta siit.

Projekt "SCANS (Sepsis miCrobiAl dNa Sequencing)“

SCANS (Sepsis miCrobiAl dNa Sequencing) on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse poolt rahastatud projekt, mille läbiviimist toetatakse “Ettevõtja rakendusuuringu ja rakendusuuringule järgneva tootearenduse” programmist. Projekti eesmärgiks on välja töötada uudne vedelbiopsia meetod sepsise diagnoosimiseks – diagnostiline test mikroobide ja nende antibiootikumiresistentsuse tuvastamiseks inimese vereproovides, mis võimaldab õigeaegset ja täpset sepsise ennetamist. Testi valideerimiseks viiakse läbi ka kliinilised katsed.

Projekti partnerid: Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS, Tartu Ülikool, SYNLAB Eesti OÜ, SA Tartu Ülikooli Kliinikum

EELARVE: Projekti kogumaksumus on 1 846 317,26 eurot, millest 1 287 625,76 eurot kaasrahastatakse Eesti Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse poolt.

PERIOOD: Projekti viiakse ellu perioodil 01.10.2023 – 30.09.2026.

Täpsemalt saab lugeda rakendusuuringute programmi kohta siit.

ReadUteru (Emaka retseptiivsuse automaatne hindamine)

ReadUteru on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt toetatud projekt registreerimisnumbriga RE.5.02.22-0193, mida rahastatakse ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri 27.07.2018. a määruse nr 46 „Toetus ettevõtjate toote-, teenuse- ja protsessiarenduse alaseks rahvusvaheliseks koostööks” alusel. Valdkond, millesse projekt panustab on RE.5.2.6 Toetus ettevõtjate toote-, teenuse ja protsessiarenduse ja innovatsiooni alaseks rahvusvaheliseks koostööks (Eurostars). Eurostars on Euroopa horisondi partnerluse „Innovaatilised VKE-d“ (ingl European Partnership on Innovative SMEs) tegevus. Rohkem infot partnerluste kohta leiad siit.
 
ReadUteru projekti peamine eesmärk on välja töötada tõenduspõhine, uuenduslik ning tehisintellekti (AI) kasutav tervishoiuteenus, mis võimaldab kehavälise viljastamise tõhusust ning kuluefektiivsust oluliselt tõsta.

Projekti peamise eesmärgi saavutamiseks:

  • Töötatakse välja endomeetriumi/emaka proovide (biopsiate) võtmise metodoloogia;
  • Arendatakse tehisintellekti mudel emaka histoloogilise pildi segmenteerimiseks ning visuaalsete tunnuste eristamiseks;
  • Luuakse pilvepõhine IT mudel andmekorjeks, analüüsiks, hoiustamiseks ning raportite koostamiseks, s.h. back-end ja front-end algoritmid.

Tulemus: ReadUteru algoritm pakub välja kehavälise viljastamise ehk IVF embrüote siirdamiseks sobivaima päeva, et rasedustulemus oleks maksimaalne.

 
Projekt viiakse ellu perioodil  01.10.2022 – 31.08.2025. Projekti kogumaksumus on 449 000 eurot, millest toetus on maksimaalselt 269 400 eurot.

„DNA-põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks“ ( Mee DNA analüüs)

Projekti toetab PRIA läbi Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetme 16.2 “Uute toodete, tavade, protsesside ja tehnoloogiate arendamise toetus”. Mee DNA analüüsi projekti elluviijaks Eestis on Muhe Mesi OÜ koos teaduspartnri Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS. Projekti kestvus on juuli 2020-detsember 2023.a.

Projekti põhieesmärk on töötada välja uudsed DNA sekveneerimise põhised meetodid mee koostise ja päritolu määramiseks. Loodava uue meetodiga on võimalik tuvastada, millistelt taimedelt mesi pärineb, missuguste teiste organismide (nt putukate) DNA jälgi mesi sisaldab, milline on mee geograafiline päritolu ja kas tegemist on siirupi baasil toodetud või ehtsa mesilaste poolt toodetud meega. Samuti analüüsitakse projekti käigus Eesti turul müüdavate mete koostist, päritolu ja ehtsust.

Eesti mesilaste alamliikide RNA viiruste uuring 2024 (mai–august 2024)

Uuringut teostab Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS.
 
Pilootuuringu eesmärk on viia läbi Eestimesilaste erinevate alamliikide RNA viiruste uuring, et kirjeldada nelja-viie kõige olulisema RNA viiruse (DWVA+B, CBPV, ABPV, SBV) esinemist erinevatel Eestis levinud mesilaste alamliikidel (kraini, itaalia, tumemesilane, buckfast) või teadmata põlvnemisega mesilastel, kuni viiekümnes viiruskahtlusega mesilasperega Eesti mesilas. Saadavad andmed annavad infot analüüsitavate viiruste leviku kohta Eesti meemesilastel. Täpsemalt saab lugeda MesilasteRNAviirused.

beefEST

Projekti toetab PRIA läbi Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetme 16.2 “Uute toodete, tavade, protsesside ja tehnoloogiate arendamise toetus”.Projekti beefEST elluviijad on Piimaklastri juhitava EIP-töörühma liige ETKÜ ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS. Projekti kestvus on mai.2020- aprill 2023.a.

Projekti eesmärk on luua lihaveisekasvatajatele karja andmete haldamise rakenduse beefEST prototüüp. See peaks ühendama aretus- ja põlvnemisandmed igapäevase loomade terviseandmete, karja- ning karjamaade halduse infoga. Loodav tööriist toetab nii ristand- kui puhtatõuliste lihaveisekasvatajate igapäevast karjahaldust kogudes, ühendades ja tehes paremini kasutavaks nii aretus- kui majandusarvestuse andmed.