Projektid
Projekt ENTER: Sünnitusabi ja nõustamise võrgustiku arendamine Eesti-Läti piiriregioonis
ENTER projekt tähistab olulist sammu sünnitusabi valdkonna arengus Lätis, pakkudes tulevastele lapsevanematele võimalust saada taskukohasemat ja kvaliteetsemat teenust. Selle fookuses on mitteinvasiivne sünnieelne sõeluuring (NIPT). ENTER projekti raames on neli organisatsiooni – Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS Eestis ning Läti kliinikud GenEra, “Ģimenes sirds” ja Dubultu – ühendanud jõud, et pakkuda kvaliteetset sünnieelset abi ja nõustamist, kasutades kaasaegseid geeni- ja digitehnoloogiaid.
EESMÄRGID: Projekti peamiseks eesmärgiks on kaasaegse digitaalse andmevahetuse ja veebipõhise nõustamissüsteemi loomine ning selle tõhususe valideerimine 300 patsienti hõlmava uuringu kaudu.
Kasutades ära juba olemasolevat Eesti NIPT-teenust (NIPTIFY), soovitakse ENTER projekti kaudu toetada tervishoiuteenuse pakkujaid Vidzeme, Pierīga ja teistes Eesti-Läti piiriülestes piirkondades, parandades seeläbi sünnitusabi kvaliteeti ja jätkusuutlikkust. Igal aastal sünnib Lätis ligikaudu 20 000 last, kellest 15% vajab loote geneetiliste kromosomaalsete haiguse riskide tõttu NIPT-d. Seetõttu on geneetiliste haiguste skriiningu ja diagnostika juurdepääsetavus ja taskukohasus kriitilise tähtsusega.
Praegu piiravad nende oluliste tervishoiuteenuste juurdepääsu kõrged testide kulud ja kliinikutes puuduv tõlgendamise ekspertiis. Koostöö Eesti Tervisetehnoloogiate Arenduskeskusega, mis on edukalt rakendanud NIPTIFY-i testi, lubab Läti kliinikutele pakkuda olulist tuge. Oma ekspertiisi jagamise kaudu saavad erakliinikud pakkuda geneetilise testi teenuseid ilma igas piirkonnas eraldi kompetentse loomata. ENTER näeb ette praeguste struktuuride muutmist Läti sünnituseelse abi ja nõustamise valdkonnas, parandades seeläbi teenuste kvaliteeti ja suurendades juurdepääsetavust digitaalsete, geneetiliste ja kliiniliste pädevuste integreerimise kaudu.
EELARVE: Projekti kogumaksumus on 607 700 eurot, millest 80% rahastatakse Eesti-Läti programmist 2021-2027.
PERIOOD: Projekti viiakse ellu perioodil 01.10 2023 – 30.09.2026.
Täpsemalt saab lugeda Interreg VI-A Eesti-Läti programmi 2021-2027 kohta siit.
Projekt "SCANS (Sepsis miCrobiAl dNa Sequencing)“
SCANS (Sepsis miCrobiAl dNa Sequencing) on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse poolt rahastatud projekt, mille läbiviimist toetatakse “Ettevõtja rakendusuuringu ja rakendusuuringule järgneva tootearenduse” programmist. Projekti eesmärgiks on välja töötada uudne vedelbiopsia meetod sepsise diagnoosimiseks – diagnostiline test mikroobide ja nende antibiootikumiresistentsuse tuvastamiseks inimese vereproovides, mis võimaldab õigeaegset ja täpset sepsise ennetamist. Testi valideerimiseks viiakse läbi ka kliinilised katsed.
Projekti partnerid: Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS, Tartu Ülikool, SYNLAB Eesti OÜ, SA Tartu Ülikooli Kliinikum
EELARVE: Projekti kogumaksumus on 1 846 317,26 eurot, millest 1 287 625,76 eurot kaasrahastatakse Eesti Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse poolt.
PERIOOD: Projekti viiakse ellu perioodil 01.10.2023 – 30.09.2026.
Täpsemalt saab lugeda rakendusuuringute programmi kohta siit.
Bioloogiliste proovide saatepakendi prototüübi arendus
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus toetab projekti läbi meetme „Arendusosak“. Arendusosak on sihtotstarbeline toetus arendustegevusteks vajalike teenuste hankimiseks ja/või personali palkamiseks.
Projekti toel töötatakse välja vereproovide transpordiks mõeldud saatepakendi prototüüp, mida testitakse reaalses keskkonnas. Ettevõtte eesmärk on loobuda ühekordsetest saatepakenditest ning võtta kasutusele korduvkasutatavad saatepakendid, mis vähendavad oluliselt tekitatud jäätmete hulka, on kasutusmugavad ning bioloogiliste proovide transportimiseks sobilikud kaitstes transportimisel proovide kvaliteeti.
Projekti kestvus on 16.10.2023 – 30.04.2024, kogumaksumus 34 500 eurot ning toetussumma 24 150 eurot.
ReadUteru (Emaka retseptiivsuse automaatne hindamine)
Projekti peamise eesmärgi saavutamiseks:
- Töötatakse välja endomeetriumi/emaka proovide (biopsiate) võtmise metodoloogia;
- Arendatakse tehisintellekti mudel emaka histoloogilise pildi segmenteerimiseks ning visuaalsete tunnuste eristamiseks;
- Luuakse pilvepõhine IT mudel andmekorjeks, analüüsiks, hoiustamiseks ning raportite koostamiseks, s.h. back-end ja front-end algoritmid.
Tulemus: ReadUteru algoritm pakub välja kehavälise viljastamise ehk IVF embrüote siirdamiseks sobivaima päeva, et rasedustulemus oleks maksimaalne.
Eesti-Norra koostööprogrammi „Green ICT“ põhiprojekt
„DNA-põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks“ ( Mee DNA analüüs)
Projekti toetab PRIA läbi Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetme 16.2 “Uute toodete, tavade, protsesside ja tehnoloogiate arendamise toetus”. Mee DNA analüüsi projekti elluviijaks Eestis on Muhe Mesi OÜ koos teaduspartnri Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS. Projekti kestvus on juuli 2020-detsember 2023.a.
Projekti põhieesmärk on töötada välja uudsed DNA sekveneerimise põhised meetodid mee koostise ja päritolu määramiseks. Loodava uue meetodiga on võimalik tuvastada, millistelt taimedelt mesi pärineb, missuguste teiste organismide (nt putukate) DNA jälgi mesi sisaldab, milline on mee geograafiline päritolu ja kas tegemist on siirupi baasil toodetud või ehtsa mesilaste poolt toodetud meega. Samuti analüüsitakse projekti käigus Eesti turul müüdavate mete koostist, päritolu ja ehtsust.
Eesti mesilaste alamliikide RNA viiruste uuring 2024 (mai–august 2024)
beefEST
Projekti toetab PRIA läbi Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetme 16.2 “Uute toodete, tavade, protsesside ja tehnoloogiate arendamise toetus”.Projekti beefEST elluviijad on Piimaklastri juhitava EIP-töörühma liige ETKÜ ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS. Projekti kestvus on mai.2020- aprill 2023.a.
Projekti eesmärk on luua lihaveisekasvatajatele karja andmete haldamise rakenduse beefEST prototüüp. See peaks ühendama aretus- ja põlvnemisandmed igapäevase loomade terviseandmete, karja- ning karjamaade halduse infoga. Loodav tööriist toetab nii ristand- kui puhtatõuliste lihaveisekasvatajate igapäevast karjahaldust kogudes, ühendades ja tehes paremini kasutavaks nii aretus- kui majandusarvestuse andmed.